
Rodzaje mocowań żarówki w oprawach oświetleniowych.
04/11/2021Lampy z roku na rok są coraz bardziej zróżnicowane pod kątem wyglądu, wygody użytkowania, parametrów świetlnych. Wymaga to zastosowania różnych typów mocowania żarówek, dostosowanych do różnego kształtu oraz wielkości. Poniżej małe zestawienie najbardziej popularnych i stosowanych w źródłach światła gwintów.

Trzonki z gwintem E
Trzonki z gwintem E Oznaczenia najpopularniejszych gwintów poprzedza litera E, która pochodzi od nazwiska wynalazcy żarówki Thomas Alva Edison (1847-1931). Natomiast cyfry umieszczone za literą E oznaczają średnicę gwintu mierzoną w mm. Najczęściej spotykanym trzonkiem w Lampach tradycyjnych jest E27 (tzw. gwint duży) oraz E14 (tzw. gwint mały)
- E27 – Najczęściej stosowany gwint w tradycyjnych oprawach oświetleniowych. Gwint e27 spotkać możemy w żarówkach tradycyjnych, halogenowych, żarówkach LED. Żarówki zasilane są prądem zmiennym 230 V (również żarówki LED).
- E14 – rozpowszechniony szczególnie w żarówkach gospodarstw domowych, znany jako tzw. mały gwint – najczęściej używany we wszelkiego rodzaju dekoracyjnym oświetleniu, żarówkach kulkowych, świeczkowych itp.
- E40 – trzonek o większej średnicy od E27, który przeznaczony do lamp metalohalogenkowych i sodowych o dużej mocy. Z powodu swych bardzo wysokich charakterystyk świetlnych, jest to doskonały wybór dla osób chcących oświetlić wielkopowierzchniowe sklepy, hale targowe i przemysłowe lub obiekty wystawiennicze
- E10 – jest trzonkiem dla żarówek latarkowych oraz źródeł światła specjalnego przeznaczenia np. stosowana w oświetleniu choinkowym, w lampkach rowerowych itp.
Istnieją ponadto żarówki z gwintem E26 i E17, które stanowią odpowiedniki gwintu E27 i E14, ale nie są zasilane prądem 230 V AC, tylko z sieci 110 V AC, przeznaczone głównie na rynek amerykański.Opcje konfiguracji – Otwarte

Trzonki z gwintem G
- G4 – sztyftowy trzonek żarnika, spotykany w oprawach meblowych. Źródło światła zarówno halogenowe, jak i LED zasilane są napięciem stałym z zasilacza stabilizującego 12 V DC.
- G9 – sztyftowy trzonek żarnika z charakterystycznie zakręconymi drucianymi (lub blaszkowymi) nóżkami. Często spotykane w dekoracyjnych oprawach.
- G53 – trzonek dla żarówek niskonapięciowych 12 V z odbłyśnikiem aluminiowym o średnicy 11 cm
- GU4 – używany do żarówek halogenowych z reflektorem o średnicy 35 mm
- GU5,3 – jest trzonkiem reflektorowego halogenu o średnicy odbłyśnika 51 mm
- GU10 – Najczęściej stosowany trzonek żarówek halogenowych oraz LED. Zasilane napięciem 230 V AC. Nie wymaga przerabiania instalacji elektrycznej.
- GZ10 – Odpowiednik GU10, różni się od GU10 zupełnie płaską podstawą trzonka. Żarówki GZ10 nie pasują do mocowania GU10
- GY6,35 – trzonek żarnika sztyftowego o większej mocy (co najmniej 20W), z rozstawem nóżek 6,35 mm;