Styl skandynawski - style w oświetleniu
Kamil / 10.09.2021

Style w oświetleniu - Styl skandynawski

Aranżacja w stylu skandynawskim lampa wisząca misty, lampa podłogowa misty

Styl skandynawski

Wyposażenie pomieszczenia w odpowiednie lampy to nie tylko zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, ale wspaniała okazja do dodania ciekawego elementu dekoracyjnego. Warto oprawę oświetleniową dopasować do dominującego stylu aranżacji, tak aby kompozycja tworzyła spójną całość. Aktualnie istnieje kilka czołowych aranżacji urządzania wnętrz. Najbardziej popularne style dekoracji wnętrz to nowoczesny, klasyczny, loftowy oraz skandynawski, którym zajmiemy się w tym wpisie. Postaramy się wyjaśnić jakie modele pasują do stylu skandynawskiego, które pomogą podczas dobrania odpowiedniej lampy do twojego mieszkania.

 
Lampa bona, styl skandynawski

Główne cechy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski w ostatnich latach zyskuje na popularności w Polsce i Europie. Styl ten charakteryzuje się prostotą formy z jednoczesną dbałością o szczegóły. Wnętrza skandynawskie mają zachowywać swoją chłodną formę, przy tym tworzyć przytulną atmosferę. W aranżacjach skandynawskich liczy się przede wszystkim funkcjonalność oraz brak zbędnych elementów. Pomieszczenia są przestronne i przejrzyste.

Oprawy oświetleniowe pasujące do wnętrz skandynawskich wykonane są z metalu, szkła, drewna, lub połączenia tych elementów. Lampy powinny być o nieskomplikowanym i prostym kształcie. Spośród lamp wiszących doskonale sprawdzą się lampy z metalowym ażurowym kloszem, które przepuszczają światło, dając przyjemny efekt świetlny. Taki typ oświetlenia jest funkcjonalny i przyjemny dla oka, nie razi nadmiarem szczegółów. Doskonale spiszą się także lampy podłogowe. Dobrze, gdy lampy mają jasne np. białe, szare, pastelowe lub kontrastujące czarne barwy.

Ważne dla tego stylu jest również, odpowiednio dobrana barwa światła, która ma tworzyć ciepły i przytulny klimat we wnętrzu. Mieszkańcy Skandynawii zakochani są w świecach, stąd kolor ciepły, który dominuje w barwie światła. Lampy skandynawskie doskonale pasują do większości aranżacji. Takie lampy wprowadzają do wnętrza ciepło i przytulny klimat.