Jak podłączyć lampę w domu?
Kamil / 10.09.2021

Jak podłączyć lampę w domu?

Jak podłączyć lampę sufitową lub żyrandol w domu?

Każdy, kto zakupi lampę, musi się zmierzyć z jej montażem i podłączeniem do instalacji elektrycznej. Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne, jeżeli zastosujemy się do kilku zasad. Warto przed przystąpieniem do zadania podłączenia oświetlenia do prądu poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa przy pracach z instalacją elektryczną. Jeśli nie czujesz się na siłach — poproś osobę, która się na tym zna. Podłączenie lampy nie powinno zająć dłużej niż kilkadziesiąt minut.

PAMIĘTAJ!
NIEZACHOWANIE PODSTAWOWYCH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI GROZI PORAŻENIEM PRĄDEM LUB ZWARCIEM W INSTALACJI.

Niezbędne narzędzia do montażu Lampy

NARZĘDZIA NIEZBĘDNE DO PRACY

Zanim przystąpimy do montażu lampy, niezbędne nam będą narzędzia:

  • Próbnik elektryczny (do sprawdzenia, czy w instalacji jest prąd oraz do przykręcenia przewodów w kostce)
  • Kostka elektryczna (najczęściej dołączona do samej lampy)
  • Taśma izolacyjna (do zabezpieczenia nieosłoniętych przewodów)
jak podłączyć lampę na jeden obwód?

Jak podłączyć lampę sufitową na jeden obwód?

Na początku zadbajmy o swoje bezpieczeństwo! Odłączmy prąd, wyłączając główny bezpiecznik w skrzynce rozdzielczej. Upewnijmy się, że w przewodach nie płynie prąd, przykładając próbnik do przewodów. Jeżeli lampeczka w próbniku nie świeci — znaczy to, iż w instalacji nie płynie prąd.

Z sufitu wystawać powinny trzy przewody lub dwa w zależności od instalacji mogą to być:

  • Czarny (faza [L] ), niebieski (Neutralny [N] ), żółto-zielony (Uziemienie [PE] )
  • Brązowy (faza [L] ), niebieski (Neutralny [N] ), żółto-zielony (Uziemienie [PE] ) 
  • Czarny (faza [L] ), niebieski (Neutralny [N] )
  • Brązowy (faza [L] ), niebieski (Neutralny [N] )

Często zwłaszcza w starszych mieszkaniach zdarza się, że przewody mają inne kolory lub przewody są źle podłączone. Warto w takim przypadku sprawdzić, w którym przewodzie płynie prąd. W tym celu należy włączyć zasilanie i sprawdzić próbnikiem, gdzie płynie prąd. Warto zaznaczyć na przyszłość ten przewód, chociażby owiniętą taśmą izolacyjną z napisaną literką [L] oznaczający przewód fazowy.

Skoro już wiemy, w którym przewodzie jest prąd, pozostaje nam podłączyć przewody do kostki elektrycznej w lampie. Upewnij się, że prąd został wyłączony. Zdejmij około 5mm izolacji z przewodu, jeżeli przewody były wcześniej oskórowane, pomiń ten krok. Podłącz przewody zgodnie z oznaczeniami w kostce. Przewód fazowy [L] do przewodu oznaczonego [L] na kostce, analogicznie postępuj z innymi przewodami [N] Neutralny (niebieski) do [N] na kostce. Przewód [PE] jeżeli występuje, łączymy z odpowiednio zaznaczonym przewodem [PE] na kostce, jeżeli nie mamy go w naszej instalacji, zostawiamy tę kostkę pustą (możemy ją zaizolować dla bezpieczeństwa). Warto zamontować lampę do sufitu, tylko aby nie wisiała na przewodach i sprawdzić, czy wszystko działa. Jeżeli lampa świeci - (UWAGA PAMIĘTAJ! Lampa lepiej świeci, kiedy ma wkręcone żarówki – taki żarcik ? )  – możesz przymocować lampę do sufitu.

Jak podłączyć lampę na wiele obwodów

Jak podłączyć lampę sufitową na dwa obwody?

Aby móc podłączyć lampę na dwa obwody, musimy sprawdzić, czy nasza instalacja na to pozwala. Gdy z sufitu wystają 3 Przewody, brązowy lub czarny fazowy [L], niebieski neutralny [N] i przewód żółto-zielony ochronny [PE], teoretycznie nie ma możliwości podłączenia lampy na dwa obwody. Piszę teoretycznie, bo w praktyce jest taka możliwość, ale ona nie jest zgodna z zasadami bezpieczeństwa i nie będę się na niej skupiał.

Natomiast jeżeli wystają co najmniej cztery przewody z sufitu, na pewno mamy możliwość podłączenia oświetlenia na dwa obwody. Tak naprawdę zasada podłączania nie różni się wiele od podłączenia na jeden obwód z tą małą różnicą, że do dyspozycji zostaje nam jeszcze jeden przewód zasilający [L2] faza. Konfiguracja przewodów często wygląda następująco:

  • Czarny (faza [L1] ), Brązowy (faza [L2] ), niebieski (Neutralny [N] ), żółto-zielony (Uziemienie [PE] )

Pamiętaj! Podłączając lampę — zachowaj szczególną ostrożność, nieodpowiednie podejście do pracy może skutkować porażeniem prądem.

odłącz przewody zgodnie z oznaczeniami w kostce. Przewód fazowy [L1] do przewodu oznaczonego [L1] na kostce, przewód [L2] również fazowy do przewodu [L2]. Analogicznie postępuj z innymi przewodami [N] Neutralny (niebieski) do [N] na kostce. Przewód [PE] jeżeli występuje, łączymy z odpowiednio zaznaczonym przewodem [PE] na kostce, jeżeli nie mamy go w naszej instalacji — zostawiamy tę kostkę pustą (możemy ją zaizolować dla bezpieczeństwa). Warto zamontować lampę do sufitu, tylko aby nie wisiała na przewodach i sprawdzić, czy wszystko działa. Jeżeli lampa świeci – możesz przymocować lampę do sufitu.

Podłączenie lampy na jeden obwód

Instalacja na dwa obwody a ja chcę podłączyć lampę na jeden obwód co wtedy?

Zdarza się, że potrzebujemy podłączyć lampę tylko na jeden obwód, a instalacja pozwala na podpięcie większej ilość. Wtedy Lampę podpinamy, omijając jeden przewód fazowy [L2] (wcześniej go izolujemy, by nie zrobił nam w instalacji zwarcia). Całą resztę powtarzamy jak przy instalacji jednofazowej. Przewód fazowy [L] do przewodu oznaczonego [L] na kostce, analogicznie postępuj z innymi przewodami [N] Neutralny (niebieski) do [N] na kostce. Przewód [PE] jeżeli występuje, łączymy z odpowiednio zaznaczonym przewodem [PE] na kostce. Przed sprawdzeniem Lampy czy działa, warto zamocować ją do sufitu, żeby nie wisiała na przewodach.

Podłączenie lampy na dwa obwody gdy jest tylko jeden obwód

A co, gdy instalacja ma jeden obwód, a lampa przystosowana jest do większej ilości obwodów?

Kiedy lampa ma możliwość rozdzielenia światła na dwa obwody, a instalacja elektryczna nie pozwala na podłączenie większej ilości obwodów niż jeden, możemy złączyć razem w lampie Przewód [L1] i przewód [L2]. Do tego celu może posłużyć nam kawałek przewodu wkręconego do kostki. Spójrz na rys. poglądowy. Dzięki takiemu zabiegowi mostkowania przewodów fazowych zrobiliśmy lampę na jeden obwód, który w dowolnym momencie będzie mógł być przywrócony do stanu faktycznego.