etykieta energetyczna

Nowe etykiety energetyczne – Co się zmieni?

18/11/2021 Autor Kamil 0

Od 1 września na opakowaniach żarówek oraz lamp z niewymiennym źródłem światła zobaczymy nowe unijne etykiety energetyczne. Zmiana dotyczy przede wszystkim sklepów internetowych oraz sprzedawców detalicznych.

Jak będą wyglądać nowe etykiety? Czym się różnią od poprzednich? O czym informują? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Co oznaczają klasy energetyczne?

Nowa skala jest bardziej rygorystyczna pod względem zużywanej energii i skonstruowana tak, by na początku tylko nieliczne produkty były w stanie otrzymać oznaczenia A i B, pozwalając na możliwość przyszłościowego zagospodarowania tej klasy efektywności. Nowe oznaczenia energetyczne zostały uproszczone do skali bez dodatkowych plusów, a klasyfikacja skrócona. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, można będzie posługiwać się klasami od A do G. Orientacyjne odpowiedniki poszczególnych klas obrazuje tabelka. Najbardziej energooszczędne produkty znajdujące się obecnie na rynku będą teraz oznaczane zazwyczaj jako „C” lub „D” – wyjaśnia Komisja Europejska w komunikacie.

Klasy efektywności energetycznej

NOWA KLASA STARA KLASA
A
B
C
DA++
EA+
FA
GB
C
D
E

Klasa efektywności energetycznej (EEI) określa sprawność energetyczną danego urządzenia.

Stare etykiety, które obowiązywały do 1 września 2021r., a w których do oznaczeń można było zaklasyfikować oświetlenie:

  • A++ – Wysokiej jakości oświetlenie LED oraz lampy sodowe niskociśnieniowe.
  • A+ – np. Świetlówki kompaktowe i moduły LED, lampy fluorescencyjne.
  • A – jak wyżej z tą różnicą, że mniej energooszczędne.
  • B – Halogeny niskiego napięcia, niższej jakości Lampy LED i świetlówki kompaktowe
  • C – Halogeny niskiego napięcia o mniejszej efektywności energetycznej
  • D – Lampy żarowe wysokiej jakości, lampy halogenowe.
  • E – Standardowe lampy żarowe.

Jakie informacje zawiera etykieta energetyczna?

Każde urządzenie elektryczne musi zostać wyposażone w etykietę informacyjną. Pozwala ona na porównanie m.in. klasy energetycznej produktów. Informacja ta pozwoli wybrać z bardziej energooszczędne urządzenia do naszego gospodarstwa domowego. Jedną ze zmian jest sposób informowania o klasie energetycznej produktów. Na starych etykietach skala klas zaczynała się od A++ (najkorzystniejsza pod względem poboru energii) do E (najmniej energooszczędna). Na etykiecie do tej pory można było również znaleźć informacje o produkcie i jego oznaczenie.

– Nasze lampy i inne produkty oświetleniowe stały się w ostatnich latach tak wydajne, że ponad połowa diod LED należy obecnie do klasy A++. Aktualizacja etykiet ułatwi konsumentom rozpoznanie produktów najwyższej kategorii, co z kolei pomoże im zaoszczędzić energię i pieniądze na rachunkach. Wykorzystanie bardziej energooszczędnego oświetlenia będzie coraz bardziej ograniczało emisje gazów cieplarnianych w UE i przyczyni się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku – komentuje unijna komisarz ds. energii, Kadri Simson.

Najważniejsze informacje na etykiecie energetycznej

  1. Nazwa producenta
  2. Model produktu
  3. Aktualna skala efektywności energetycznej
  4. Zużycie energii w kilowatogodzinach
  5. Kod QR z odniesieniem do karty informacyjnej produktu.
  6. Klasa efektywności przypisana do konkretnego produktu
  7. Rozporządzenie komisji (UE) 2019/2015
zrodla swiatla
zrodla swiatla

Nowe etykiety energetyczne źródeł światła – Jak wyglądają i co się zmienia w 2021 roku?

Parlament Unii Europejskiej zdecydował się na uproszczenie nowych etykiet energetycznych. Zmiany dotyczące oświetlenia mają wejść w życie od 1 września 2021 roku. Sprzedawców obowiązuje opublikowanie w Internecie nowych etykiet energetycznych w ciągu 14 dni roboczych od tej daty. Natomiast producenci otrzymali aż 18 miesięcy na zmiany na opakowaniach. Oznacza to, że dany produkt może posiadać chwilowo dwie różniące się etykiety. Unia europejska zadecydowała, że klasa A efektywności energetycznej zarezerwowana będzie dla urządzeń „z przyszłości”. To dobre rozwiązanie! zwłaszcza obserwując szybki rozwój technologii na rynku światowym. Ma to również motywować producentów do nowszych bardziej ekologicznych rozwiązań.

Oprócz samej klasy efektywności energetycznej na etykiecie zmienił się układ poszczególnych informacji. Etykieta zawiera informacje na temat produktu i producenta oraz zużycia energii w kilowatogodzinach. Umieszczony został również kod QR, który odsyła do karty informacyjnej produktu, zarejestrowanej przez każdego producenta w bazie EPREL (European Registry for Energy Labelling). Takie informacje znajdziecie również w karcie produktu w serwisie lumenos.pl widoczne informacje to np. strumień światła podany w lumenach, zużycie energii podana w watach, koloru emitowanego światła podana w kelwinach itp.