Salon miejsce odpoczynku lampa stojąca Tago

Jaka jest rola światła w pomieszczeniu?

09/03/2022 Autor Kamil 0

Światło sztuczne zastępuje lub wspomaga światło naturalne. Dobrane do charakteru pomieszczenia, sprzyja wykonywaniu poszczególnych czynności. Podkreśla walory architektoniczne oraz dekoracyjne, uwypukla barwy oraz zwraca uwagę na fakturę powierzchni. Innymi słowy – tworzy atmosferę domu. Dzięki nowoczesnym systemom oświetleniowym możliwe jest  takie jego modelowanie, aby uzyskać wyraźne kontrasty i różnorodność natężenia. Komfort użytkowania wnętrza w dużej mierze zależy od tego, jak je doświetlimy.

Właściwe światło

Co wpływa na prawidłowe oświetlenie wnętrza? Głownie:

  • równomierny rozkład światła
  • odpowiedna ilość światła
  • barwa dostosowana do pomieszczenia, np. białe światło doskonale sprawdza się w kuchni natomiast ciepłe “żółte” światło w salonie. 

Samo rozplanowanie światła należy przemyśleć już na etapie projektowania pomieszczenia. Zadbajmy o to by łatwo nam było tworzyć dowolne aranżacje. Najlepiej gdy światło wydobywające się z oprawy nie będzie miało jednakowego natężenia, lampy zostaną ustawione na różnych poziomach oraz skierowane w rozmaite strony. Oprócz ciekawego designu powinny cechować się funkcjonalnością.  Dla naszego oka najlepszym światłem jest światło łagodne i mocno rozproszone. Dlatego warto zdecydować się na lampy z ukrytą żarówką lub zamontowanym dyfuzorem zwłaszcza w oświetleniu LED, które równomiernie oświetli pomieszczenie. Bez względu na ich rodzaj i miejsce, w których są zawieszone. Ważne by światło nas nie oślepiało. Wybierając odpowiednią lampę zadbajmy o dopasowanie jej do wystroju naszego wnętrza.

Nowoczesne pomieszczenie Lampa spiner
Lampa Tago Salonik

Podstawowe zasady doboru oświetlenia do wnętrz.

Powinniśmy pamiętać, że im większe pomieszczenie tym więcej światła ono potrzebuje. Jego natężenie powinno być dostosowane do wykonywanych czynności. np. przy czytaniu wymagane jest minimum 300 luksów, przy pracach bardziej precyzyjnych jak np szycie – 750 luksów, natomiast przy czynnościach relaksacyjnych (odpoczynek, oglądanie telewizji) od kilkunastu do kilkudziesięciu luksów wystarczy.

Podstawą właściwie dobranego oświetlenia jest równoczesne stosowanie światła kierunkowego, związanego z konkretną funkcją, oraz rozświetlającego całe wnętrze. Planując usytuowanie i rodzaj oświetlenia, trzeba wziąć pod uwagę kolory i materiały, które zostały zastosowane we wnętrzu. Ważny jest też dominujący styl umeblowania. Pomieszczenie o jasnych barwach, odbijających więcej promieni świetlnych nie potrzebuje tak intensywnego oświetlenia jak aranżacje w ciemnych kolorach. Należy zastanowić się nad lokalizacją wyłączników. Dobrym rozwiązaniem jest sterowanie lampami za pomocą pilota.

Rodzaje oświetlenia

  • Ogólne – reflektory sufitowe oraz reflektory na prowadnicach, a także żyrandole, lampy stojące kierujące strumień światła ku górze. Światło rozproszone równomiernie oświetlające wnętrze.
  • Zadaniowe – lampy stołowe, gabinetowe, kierunkowe lampy podłogowe, kuchenne oświetlenie blatów. Intensywne światło skupione.
  • Dekoracyjne – lampy tworzące klimat całego pomieszczenia, światło intymne tworzące nastrój. np. oświetlenie mebli, delikatne oświetlenie ścian, obrazów.
  • Akcentujące – reflektory punktowe, kinkiety wydobywające z mroku wybrane przedmioty lub elementy architektoniczne.

Kształtowanie wnętrza światłem

Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu oświetlenia można optycznie zmienić wygląd każdego pomieszczenia. Doświetlenie górnej strefy pokoju powiększy wnętrze, wywołując ) na rzecz szeregu lamp skupiających światło na ścianach, możemy optycznie poszerzyć pokój. Z kolei w wydłużonym  ciasnym pomieszczeniu światło padając na jego krótsze ściany złagodzi różnice w proporcjach.

W pokoju przeznaczonym do wypoczynku i relaksu istotne jest przede wszystkim zapewnienie komfortu psychicznego. relaksujące światło to doskonały sposób na wypoczynek psychiczny. Światło wydobywające się z oprawy powinno być delikatne, rozproszone i ciepłe.