
Jak wygląda proces produkcji lamp?
09/10/2021TYLKO DOBRZE ZAPROJEKTOWANA LAMPA MOŻE MIEĆ DUSZĘ.
Każda lampa to połączenie pomysłu i zaradności projektanta. Projektowane z myślą o połączeniu piękna natury, ekologii oraz niepowtarzalnej kompozycji świetlnej. Taki efekt jest rezultatem staranie przemyślanego, kreatywnego projektowania, którym zajmuje się zespół najlepszych specjalistów. Każdy nowy wzór przechodzi długą drogę, zanim nabierze ostatecznego charakteru. Pierwsze pomysły na lampę rodzą się w głowie i przelewane są na papier. Za pomocą skojarzeń, szkiców, wizualizacji 3D i niezliczonych poprawek tworzony jest wstępny kształt lampy, po czym wizja staje się rzeczywistością, powstaje pierwszy prototyp, który daje obraz ostatecznego kształtu oprawy oświetleniowej.

OD SZKICU DO MODELU
Pomysły na idealną lampę w większości przypadków rodzą się przez obserwowanie aktualnych trendów. Jeśli widzimy potencjał we wzorze, zaczynamy fazę realizacji i projekt zaczyna nabierać realnej formy. Zbieramy się w gronie projektantów i przeprowadzamy tak zwana burzę mózgów, która ma na celu udoskonalenie projektu, nad którym aktualnie pracujemy. Tam powstają pierwsze szkice. Następnie szkice trafiają do konstruktora, nadaje on im realnego wyglądu w programie 3D. Tworzy on odzwierciedlenie każdego elementu, nawet najdrobniejszej śrubki zawartej w nowej lampie. Przy jego pomocy powstaje dokumentacja techniczna, która potrzebna jest w dalszej części procesu produkcyjnego. Oprócz dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej powstaje również spis części i osprzętu, jakie są potrzebne do skompletowania gotowej oprawy. Na jej podstawie tworzymy wstępną wycenę produktu i sprawdzamy przez analityków czy produkcja będzie opłacalna. Analogicznie sytuacja prezentuje się, przy tworzeniu lampy specjalnej (według wytycznych inwestora) wspólnie z inwestorem analizujemy cenę końcową i czekamy na akceptację. Kiedy uzyskamy akceptację, to przechodzimy do następnego kroku.
1… 2… 3… PROTOTYP PATRZY.
Powstała specyfikacja z działu konstrukcyjno-technologicznego trafia do działu prototypowego, na tym etapie projekt nabiera realnego kształtu – budzimy go do życia. Ze sterty stali, rurek, prętów, blach itp. poddanych odpowiedniej obróbce mechanicznej, ślusarskiej powstają części do lampy. Nanoszone są równocześnie poprawki oraz udoskonalenia. Zależy nam na najwyższej jakości i znormalizowaniu procesu produkcji. Aby wykonać poszczególne części lampy, nierzadko potrzebne są specjalistyczne narzędzia produkcyjne, które tak jak w przypadku lampy zlecane są konstruktorom, a następnie robione w naszym zakładzie, lub przy współpracy z zaprzyjaźnionymi firmami.
LAKIERNIA
Kiedy wszystkie części są skompletowane, trafiają na lakiernię. Lampa jest malowana na wcześniej ustalony kolor. Metody malowania, jakie wykorzystujemy to:
- Malowane lakierami proszkowymi lub ciekłymi.
- Malowane ręcznie w ten sposób uzyskujemy między innymi efekt postarzenia elementów.
- Malowanie specjalne, przy którym uzyskujemy efekt chromu, złota, miedzi, tytanu itp. Malowanie takie uzyskujemy metodą napylania próżniowego lub sputteringu.
MONTAŻ
Kolejne miejsce, gdzie trafiają wszystkie części, gdy są pomalowane, jest dział montażu. Montażyści składają oprawę oświetleniową z przygotowanych elementów oraz osprzętu dodatkowego jak przewody, złączki, oprawki itp. Kombinują jak to wszystko połączyć w jedną całość. Dopiero tutaj widzimy, jak lampa prezentuje się w całej okazałości.
TO NIE KONIEC! – Kontrola jakości
Gotowa oprawa zostaje jeszcze poddana drobiazgowej kontroli jakości pod względem doboru i obróbki materiałów, powłoki lakierniczej. Na tym etapie gotową oprawę oświetleniową poddaje się testom sprawdzającym jej wytrzymałość mechaniczną oraz obciążeniowym gwarantującym bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli lampa przejdzie pomyślnie testy, trafia do produkcji seryjnej lub do inwestora.

GOTOWA DO UŻYTKU
Nareszcie! Lampa jest gotowa. Jak widać, cały proces produkcyjny składa się z wielu etapów. Nad każdym projektem zaangażowane jest grono specjalistów, którzy wspierają się na całym etapie produkcji. Od projektu do realizacji całego zadania mija nawet kilka miesięcy, ale efekt jest wart czasu poświęconego na stworzenie lampy marzeń.
Cała Produkcja opraw oświetleniowych odbywa się w Polskiej fabryce. Możemy w ten sposób zagwarantować dostęp do części zapasowych i udzielić gwarancji na każdą oprawę oświetleniową, bez konieczności czekania na części.
Ciekawe, że do produkcji prostej lampy musi być zaangazowane tyle osób. Choć wymogi stosowane w normach faktycznie wymagaja wielu poziomów kontroli i operacji, jednej osobie by zajelo to dużą ilość czasu.