Czy temperatura swiatla ma znaczenie

Czy temperatura światła ma znaczenie?

09/09/2021 Autor Kamil 0

BARWA ŚWIATŁA

Jakie znaczenie ma barwa światła w życiu codziennym?

Nie wiele osób wie, że barwa oświetlenia ma ogromne znaczenie na samopoczucie i komfort pracy. Kupując oświetlenie głównie zastanawiamy się jaki styl będzie pasował do wnętrza, nie bacząc na kolor światła. Warto jednak pochylić się nad tematem barwy oświetlenia. Czy wiesz, jak ważna jest barwa światła i jak dobrać ją do konkretnego pomieszczenia? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kolor światła wpływa na postrzeganie danego pomieszczenia, a nawet na samopoczucie osób, które się w nim znajdują. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zostań z nami. Dowiesz się dzisiaj:

  • Jak rozróżniać barwę światła?
  • Czym są kelwiny?
  • Co oznaczają symbole na żarówkach?
  • Gdzie znajdę informacje o barwie światła?

CZYM SĄ KELWINY?

Aby dobrze zrozumieć temat barwy światła trzeba zacząć od samego początku i przypomnieć sobie czasy szkolne. Kelwin jest jednostką temperatury w układzie SI, w której mierzy się temperaturę barwy światła. Bynajmniej nie chodzi o wydzielanie ciepła przez emiter światła, a o jego kolor. Im niższa wartość Kelwinów tym światło jest cieplejsze bardziej żółte. Natomiast im wartość kelwinów jest wyższa tym barwa światła jest zimniejsza bardziej biała (niebieska). Doskonale przedstawia to poniższa infografika. 

Najczęściej w Polsce stosujemy barwy światła w przedziale od 2200K do 6500K, i można go podzielić na trzy grupy, od lewej:

  • Barwa ciepła – 2200 – 3200 [K]
  • Odcień światła neutralny – 3300 – 4500 [K]
  • Barwa zimna – 4600 – 6500 [K]
Barwa światła diagram

2700K – żółta barwa światła

Ten odcień światła jest idealne do pomieszczeń, gdzie domownicy wypoczywają. Oświetlenie najlepiej sprawdzi się w Lampkach nocnych i dziecięcych. Jest to światło delikatne i przytulne. Warto stworzyć sobie taki kącik w domu, w którym takie zabarwienie świetlne pozwoli się tobie łatwo wyciszyć i zrelaksować. W ostatnim czasie stały się modne imitujące stare żarnikowe żarówki właśnie o ciepłym zabarwieniu światła. Tego typu żarówki można montować w lampach bez kloszy lub ze specjalnie przygotowaną konstrukcją klosza. Prezentują się świetnie, a żółte światło nie razi w oczy.

3000K – ciepłe światło

Ta barwa światła doskonale sprawdzi się do czytania, można przy niej również pracować. Nie jest to już tak żółte oświetlenie, jak w przypadku barwy 2700K, ale nadal jest ciepła i przyjemna dla oka. W pomieszczeniach domowych idealnie sprawdzi się w formie oświetlenia centralnego.

4000K – neutralne światło

Światło neutralne coraz częściej spotykamy w nowoczesnych aranżacjach. Żarówki o tym zabarwieniu można wykorzystać w gabinecie, łazience oraz kuchni. Tego typu oświetlenie wykorzystywane jest również do oświetlenia elewacji lub ogrodu. To doskonały kompromis pomiędzy oświetleniem ciepłym a zupełnie zimnym niebieskim oświetleniem. Warto przyjrzeć się oświetleniu ledowemu, neutralna temperatura LED najczęściej stosowane rozwiązanie w oprawach oświetleniowych. Barwę neutralną z powodzeniem możemy zastosować w domowych gabinetach, biurach, a także pomieszczeniach firmowych, komercyjnych oraz domowych. Ze względu na to, że światło neutralne jest zbliżone do oświetlenia dziennego, naturalnego, bardzo dobrze działa na naszą koncentrację i wydajność. Neutralne oświetlenie LED jest uniwersalnym rozwiązaniem, które  jest więc ekologiczne i ekonomiczne dzięki niskiemu zużyciu energii. Przez hobbystów stosowane w terrarystyce czy akwarystyce. Światło to ma odzwierciedlać dzienny tryb życia zwierząt.

 6000K – światło do pracy

Warto pamiętać im wyższa wartość Kelwinów, tym światło jest chłodniejsze. Światło o tej temperaturze dobrze oddaje barwy i stosuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyraźne oświetlenie. Zastosowanie znajdzie w oświetleniu sklepów oraz witryn gdzie ekspozycja towarów jest bardzo ważna.

GDZIE ZNAJDĘ INFORMACJĘ O BARWIE ŚWIATŁA?

Barwa światła to jedna z podstawowych wartość, dlatego takie informacje podane są na samym opakowaniu żarówki. Lampy na tradycyjne żarówki nie posiadają oznaczenia barwy świetlnej, gdyż ty sam decydujesz, kupując żarówkę – jakiej barwy ona będzie. To od żarówki będą zależeć parametry oświetlenia lampy. Inaczej sprawa wygląda w oprawach oświetleniowych LED, gdzie źródło oświetlenia jest wbudowane i niewymienne. W takim przypadku wszelkie oznaczenia mocy, koloru światła oraz ilości lumenów powinny znaleźć się na opakowaniu lampy. Najłatwiej znaleźć takie informacje podczas zakupów internetowych. W sklepach między innymi naszym są one podane na karcie produktu razem z innymi danymi technicznymi. Jeśli takiej informacji brakuje na karcie produktu, warto skontaktować się z obsługą sklepu. Nasz zespół postara się udzielić wyczerpujących informacji w danym temacie.